שאלות ותשובות - בית ספר קשת בגליל

שאלות ותשובות

מדוע הילדים בבית הספר מבוגרים בשנתון מבית ספר רגיל?
בשלות , הינה מילת מפתח בחינוך וולדורף. אנו מאמינים כי כדי להתפתח בצורה המיטבית על הילדים לקבל "מזון" נכון בזמן הנכון. על פי תפיסת עולמנו, הגיל המתאים לעבור לבית הספר הוא קרוב לגיל 7. יש לכך סיבות רבות, מנטליות, פיסיות ועוד. בהרצאות ההכרות שלנו עם הורי כיתה א, ובהרצאות על חינוך וולדורף אשר ניתנות מדי שנה (מועדים מפורסמים גם באתר זה), אנו נכנסים לעומק שאלת הגיל ומה נכון עבור כל גיל וגיל, נושא זה עומד בלב תוכנית הלימודים שלנו, ונשמח לספר לכם יותר בשיחות ומפגשי הורים .
האם אני יכול לבוא לבית הספר לצפות בשעורים?
כל הורה מוזמן בתאום לבוא לבית הספר ולצפות בשעורים השונים. הדבר צריך להיות מתואם עם המחנך ועם מורה המקצוע. בנוסף, אנו שמחים על מעורבות הורים בבית הספר בטיולים, פרויקטים, ועוד.
שמענו שאסור להביא לבית הספר טלפונים ושאתם מתנגדים לצפיה במסכים - האם זה נכון?
בית הספר עושה ככל יכולתו לתת לילדים חוויה אנושית מיטיבה ואמיתי במהלך יום הלימודים. יש איסור להביא טלפונים לבית הספר עד כיתה ו כולל. והחל מחטיבת הביניים מותר להגיע עם טלפונים אך יש איסור להשתמש בטלפונים בזמן בית הספר. תהליכים בנוגע להשפעת הטלפונים על ילדים אנו מקיימים כל שנה במעגלי ההורים ומזמינים את ההורים לקבל תמיכה מבית הספר וממעגל ההורים כיצד להגיע לשמוש בטלפון סלולרי כאשר אנו סומכים על הילדים, ולקראת גיל ההתבגרות. בנוגע לצפיה בטלויזיה ומחשבים - ההבנה שלנו היא כי יש לעשות צפיה מבוקרת וזמן מלווה על ידי מבוגרים בתכנים הנצפים על ידי ילדים. נושא זה מדובר בבית הספר באספות הורים, במעגלים המיועדים לכך, ואנו רואים חשיבות גדולה להיות בשיח חשוב לנו לתמוך בקהילת בית הספר בנושאים אלו.
האם אפשר לומר משהו על מעבר של ילדים מוולדורף לבית ספר רגיל ומבית ספר רגיל לחינוך וולדורף?
כיוון שהילדים בחינוך וולדורף נחשפים לצורות הוראה ולימוד שאינן תחרותיות, ומלאות בעשיה, אמנות ומוסיקה, לרוב, אין להם שום בעיה לעבור לבית ספר אחר. לעיתים, אם המעבר מתרחש בחטיבה, יהיה עליהם להשלים חומר כזה או אחר. בתי ספר מאד אוהבים לקלוט ילדים מחינוך וולדרוף שכן יש בהם לרוב שמחת למידה ומוטיבציה גדולה ללמודים. תלמידים אשר עוברים מבית ספר רגיל לחינוך וולדורף לרוב נהנים מאד מהרווחה שהם חווים במערכת שיש בה גם אמנויות, תנועה, מלאכות ומוסיקה, ואנו מלווים את תהליך הקליטה הן של התלמיד והן של משפחתו על פי הצורך במשך כל השנה.
האם עלינו להיות אנטרופוסופים כדי לשלוח את ילדינו לבית הספר?
בית הספר מתאים לכל הילדים. אנו מבקשים מן ההורים להגיע לסדרת הרצאות הכנה לקראת כיתה א, על מנת להכיר את חינוך וולדורף ולתת גיבוי למסרים ולאופן העבודה בבית הספר. הציפיה שלנו מן ההורים היא לשותפות, ולהכרות עם החינוך, ולהסכים עמו. הורים אשר רוצים להעמיק את ההכרות עם חינוך וולדורף מוזמנים לעשות זאת, במסגרות שונות המתקימות במקומות רבים בארץ. בית הספר נותן במהלך השנה מספר מפגשים בנוגע לחינוך וולדורף ומזמין את קהילת ההורים לשיח, שאלות, והכרות עם החינוך הזה. בית הספר פתוח לשיח בכל נושא עם הורי בית הספר בצורה מכבדת ומיטיבה המעמיקה את השאלות של חינוך וגידול ילדים בזמן הזה, יחד עם זאת, יש לבית הספר תפיסה חינוכית מוצהרת. טוב יהיה להכיר אותה ולהסכים עם רובה כאשר רוצים לשלוח את הילדים לבית הספר. חשוב שלא יהיו מסרים סותרים בין הבית לבין בית הספר. כאשר זה קורה הנפגעים העיקריים הם הילדים.
איזה ליווי יש לילדים עם קשיים בלימודים בבית הספר?
לבית הספר יש צוות פרט רחב ואנו שמים דגש רב על איבחון, סיוע ותמיכה לכל ילד עם קושי - על גווניו הרבים. צוות הפרט כולל יועצת, 3 מורות פרטניות, פסיכולוגית בית הספר וכן עבודה עם תראפיסיטיות מקצועיות המלוות את המשפחות על פי צורך, ולפי הפניה של צוות הפרט. בנוסף, עובד בית הספר עם גופי הפרט במשרד החינוך, ואנו מנמצאים מקשר הדוק ושוטף ומקבלים יעוץ ליווי ותמיכה מקצועיים על מנת לתת לכל ילד את המענה לו זקוק. צוות זה פוגש באופן קבוע את מחנכי הכיתה, ומתקיימת "סריקה" שוטפת של כל ילדי בית הספר על מנת לאתר את מי שזקוק לסיוע.
האם יש הסעות לבית הספר?
יש הסעות לבית הספר ברחבי גליל תחתון. יחד עם זאת, יש לדעת כי ההסעות הן בתשלום. בגלל שבית הספר הוא בית ספר ייחודי על אזורי, הוא לא נהנה מסיבסוד של המועצה בתשלום ההסעות. ילדים המגיעים מעמק יזרעאל או מכפר תבור, מוסעים על ידי ההורים, בתורנות של משפחות בתוך הישובים.